بیست و سومین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران- در باره سیستان و بلوچستان
معرفی استان سیستان و بلوچستان

حذف تصاویر و رنگ‌ها

       استان سیستان و بلوچستان در شرق جنوب شرقی ایران واقع است. این استان با حدود ۱۸۰٬۷۲۶ کیلومتر مربع وسعت کمابیش اندازهٔ کشور سوریه بزرگی دارد و بیش از ۱۱ درصد وسعت ایران را دربرمی‌گیرد. سیستان شامل زابل و شهرهای اطرافش است که البته سیستان قدیم در افغانستان و به مرکزیت نیمروز بوده ک هم اکنون جزو خاک افغانستان میباشد و زابل بعد از سکونت تعدادی از مردم سیستان، سیستان ایران لقب گرفت صدالبته که این منطقه سابقا جزو بلوچستان محسوب میشد و بلوچستان کنونی دربرگیرنده بقیه شهرها از زاهدان تا چابهار می‌باشد .

       سیستان و بلوچستان ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد و به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی و ترانزیتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به ویژه بندر چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران و آسانترین و بهترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه به آبهای آزاد است.

        استان سیستان و بلوچستان با داشتن موقعیت راهبردی بازرگانی و ترانزیتی و دارا بودن کشاورزی و باغبانی (به ویژه میوه‌های استوایی و گرمسیری) و همچنین جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی و نیز صنعت در حال رشد از توانایی و ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای توسعه و آبادانی برخوردار است.

AWT IMAGE

        استان سیستان و بلوچستان دارای مجموعه های دانشگاهی سیستان و بلوچستان، زابل، علوم پزشکی زاهدان، علوم پزشکی زابل، دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر، مجتمع آموزش عالی سلامت خاش و چابهار، دانشگاه آزاد زاهدان و زابل، دانشکده کشاورزی سراوان و پیام نور است. دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که برگزار کننده بیست و سومین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران است، هم اکنون با ۷ دانشکده: پزشکی، پیراپزشکی، دندانپزشکی، بهداشت، پرستاری و مامائی، توانبخشی در شهر زاهدان و دو مجتمع آموزش عالی سلامت اقماری دیگر در شهرهای خاش و چابهار بوده و در حال حاضر دارای بیش از 4500 نفر دانشجو می باشد. این دانشگاه دارای ۱۰ رشته کارشناسی، هفده رشته کارشناسی ارشد، ۳ رشته دکترای حرفه ای، ۱۳ رشته تخصصی پزشکی، ۱ رشته فوق تخصصی، ۱ رشته PhD و دارای یازده مرکز تحقیقاتی مصوب و غیرمصوب می باشد.  

مناطق دیدنی چابهار

مناطق دیدنی استان

نشانی مطلب در وبگاه بیست و سومین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران:
http://cong23.phypha.ir/find.php?item=1.86.34.fa
برگشت به اصل مطلب